Κυριακή 8 Φεβρουαρίου 2015

Αγχώδης νίκη του Α.Σ.Λοκρού στην Άμφισσα

Δύσκολη νίκη πέτυχε χθες στην Άμφισσα ο Λοκρός Αταλάντης επί του τοπικού Μάκαρου με 59-61, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στην Α' Ανδρών της ΕΣΚΑΣΕ.
Η Λοκρική ομάδα φανερά αγχωμένη και επηρεασμένη από τους πρόσφατους τραυματισμούς και την απουσία του αρχηγού Ανέστη Μάτου, ήταν πολύ νευρική και άστοχη.
Στο πρώτο δεκάλεπτο μετά το 0-7 στα πρώτα λεπτά δέχθηκε ένα σερί 11-0. Γρήγορα οι παίκτες του αφυπνίστηκαν και κατάφεραν με τη λήξη του δεκαλέπτου να προηγούνται 12-16.
Το δεύτερο δεκάλεπτο τις πολύ κακές επιλογές στην επίθεση και την ολιγωρία της άμυνας εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο οι παίκτες του Μάκαρου και πήγαν στο ημίχρονο με σκορ 32-25.
Στο τρίτο δεκάλεπτο έγινε μεγάλη μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες με το παιχνίδι να γίνετε πολύ σκληρό. Ο Λοκρός έφτασε να χάνουμε και 17 πόντους αλλά εκεί η άμυνά του έκλεισε, οι παίκτες της Άμφισσας δεν έβαλαν τα μακρινά σουτ και βελτιώθηκε η επίθεση των φιλοξενουμέωνων.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Καρατράντου με οδηγό την εμπειρία τους περιόρισαν αισθητά τους αντιπάλους και πέτυχαν εύκολα καλάθια που τους έδωσαν την τελική νίκη.
Δεκάλεπτα: 12-16, 20-9, 20-18, 7-18
Διαιτητές: Χριστοδούλου, Γερονικολός

ΜΑΚΑΡΟΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Παπούλιας): Λαμπρόπουλος 5, Ταγκαλής, Οικονόμου 5, Κυριακίδης 14 (2), Γίδας, Κακογιάννης, Λούπουλ, Φλώκος, Παπαδάκης 20 (2), Μαμαρέλης 3, Ψιμούλης 12 (1), Μώρος.
ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ (Καρατράντος): Διαμαντής 10 (2), Πρεφαντής, Μπούτσικας, Παγώνης, Θεοφανόπουλος 4, Αργύρης 10 (1), Χατζηστάμου 11 (1), Κολτζής, Μάτος Αγγ. 7, Τσαπούρνας 17, Σοροπάνης 2.
*** Το Διοικητικό Συμβούλιο του Λοκρού με ανακοίνωσή του για το συγκεκριμένο ματς τονίζει τα ακόλουθα: «Αναφερόμαστε στην παρουσία των φιλάθλων μέσα στο παρκέ σε εξέδρες πρόχειρες χωρίς προστατευτικά και διαχωριστικά και κοντά στις γραμμές του αγωνιστικού χώρου.
Το γήπεδο της Άμφισσας διαθέτει εξέδρες άνετες και με πολύ καλή πρόσβαση για τους φιλάθλους.
Η άποψή μας είναι ότι είναι λάθος η θέση αυτή για τους φιλάθλους και τελικά το κακό που προκαλεί η παρουσία τους εκεί είναι πολύ περισσότερο από το καλό προς στην ομάδα. Πάντα θα βρεθούν κάποιοι ανεγκέφαλοι φίλαθλοι που τελικά προξενούν με τις ενέργειές τους προβλήματα στην αξιόλογη προσπάθεια των αθλητών».